Logotype

Forsså Gruppen AB

Hudiksvalls Näringslivs AB har ett helägt dotterbolag som heter Forsså Gruppen AB. De äger och förvaltar industrifastigheter om cirka 40.000 m2 i Hudiksvalls kommun.

Bolaget förvärvar, förvaltar och avyttrar fastigheter för näringsverksamhet, i möjligaste mån hjälper de nystartade företag med lokaler.
Bolaget ska bereda kommunfullmäktige i Hudiksvalls kommun möjlighet att ta ställning innan beslut fattas, som är av principiell betydelse eller av annan större vikt.

Kontakt: 
Thord Sällström, VD.
0650-147 55‬
thord.sallstrom@hna.se

Adress:
Forssågruppen
H-huset, Håstaholmen
824 42 Hudiksvall

STYRELSE
ORDINARIE LEDAMÖTER

Håkan Rönström (M) Ordförande
hakan.ronstrom@hudiksvall.se 070-397 62 30   

Kjell Persson (S) Vice Ordförande 
kjell.persson@abf.se, 072-55 33 082

Veronica Pettersson (S) Ledamot
veronica.pettersson@ifmetall.se

Caroline Schmidt (C) Ledamot 
caroline.johnsson@hudiksvall.se, 070-232 09 64

Mikael Damberg (V) Ledamot
mikael.damberg@hudiksvall.se;            

 

ERSÄTTARE

Eva-Lena Bergkvist (M) eva-lena.62@live.se

Börje Sundin (S) borje57@hotmail.com

Gerd Olsson (S) gerd.olsson@hudiksvall.se 

Birgitta Sjölin (C) birgitta.sjolin@hudiksvall.se

Joel Nordkvist (V) joel.nordkvist@hudiksvall.se

 

ADJUNGERANDE 

Henrik Sonerud, henrik.sonerud@oilquick.com

Ann-Sofie Lundvall, annsofie.lundvall@hfastighetsbyra.se

 

Tillsynsbefattningar

Mats Olov Johansson        Revisor.

Mats Blennå                        Revisonssuppleant.

Lennart Almstedt               Lekmannarevisor.

Joakim Westlund                Lekmannarevisor, suppleant.